APMĀCĪBAS

Traumas izpratnē un attiecībās balstīta intervence

Kompetents emocionāli traumētu bērnu aprūpētājs (KETBA) un Uzticībā balstītu attiecību intervence (TBRI®) programmas ir ienākušas Latvijā kopš 2016. gada organizācijas New Hope nometnēs bērniem no ārpusģimenes aprūpes iestādēm. Šīs programmas ir bijis veids, kā aprūpētājiem saprast traumas ietekmi, rūpēties un veidot kontaktu ar bērniem, kuri ir piedzīvojuši traumu, kā arī palīdzēt viņiem atrast ceļu uz dziedināšanu.

Latvijā šīs abas apmācības apvienotas zem viena nosaukuma – Traumas izpratnē un attiecībās balstīta intervence (TIABI). KETBA apmācības ir I daļa no apmācībām, jo dod ieskatu traumas ietekmē uz bērnu attīstību, kā arī sniedz skaidru priekšstatu par 7 pamatprasmēm, kam jābūt katram aprūpētājam, kurš rūpējas par šiem bērniem. TBRI® apmācības ir II daļa no apmācībām un sniedz padziļinātu ieskatu kā bērnu stiprināt, kā veidot saikni ar bērnu un kā koriģēt bērna uzvedību, tajā pat laikā vēl vairāk pastiprinot saikni ar bērnu.

Apmācības TIABI I daļa

(Kompetents emocionāli traumētu bērnu aprūpētājs)
Šī programma palīdz izprast traumas atstāto ietekmi, kā arī sniedz praktiskus padomus, kā strādāt ar bērniem, kuri ir piedzīvojuši emocionāla rakstura traumu. Programmas autori ir Džeina un Deivids Skūleri, kuri pārstāv organizāciju Back2Back Ministries. Pirmā treneru apmācība Latvijā notika 2017. gada maijā. To organizēja New Hope Latvia sadarbībā ar Latvijas Kristīgo aliansi bāreņiem. 2017. gadā treneri sāka apmācīt programmu vairākām grupām Latvijā.

Apmācība noderēs ikvienam, kurš strādā ar bērniem, kuri ir piedzīvojuši traumu. Tas ir lielisks resurss, kas balstās uz jaunākajiem pētījumiem par traumas ietekmi, neirozinātnes pētījumiem, bērnu attīstības un piesaistes teorijas pētījumiem. 

Šī programma būs noderīga ikvienam, kurš strādā ar bez vecāku gādības palikušiem bērniem, viņu vecākiem, nevalstiskajām un kristīgajām organizācijām, profesionāļiem, praktiķiem un ikvienam, kurš darbojas bērnu labklājības sistēmā.

Lūk, dažas atsauksmes no profesionāļu apmācībām 2018. gada februārī:
“No visas sirds esmu jums visiem pateicīga par iespēju piedalīties apmācībās. Trūkt vārdu, lai izteiktu savu gandarījumu, piepildījumu un neizsakāmu iedvesmu, ko lektori un jūsu komanda sniedzāt. Lai jums nekad nezūd degsme, pacietība un sirsnība dzīvojot un strādājot.”
“Paldies, ka devāt iespēju mācīties no patiesi bērnus cienošiem un mīlošiem cilvēkiem, kuriem ir reāla pieredze darbā ar traumu pieredzējušiem bērniem.”
” Jūsu apmācības bija lieliskas- profesionālas, iedvesmojošas, izzinošas un lieliski organizētas! Saredzu milzīgu vajadzību šo informāciju popularizēt, skaidrot, lai iespējami mazāk pieļautu situācijas, kad bērni cieš no aprūpē iesaistīto cilvēku izpratnes/zināšanu trūkuma. Milzīgs paldies visiem organizatoriem un lektoriem!”

Apmācības TIABI II daļa

(Uzticībā balstītu attiecību intervence)
Pēc programmas TIABI I daļas pabeigšanas, ir dota iespēja mācīties padziļināti. 2017. gadā 3 Latvijas treneri apguva TIABI II daļas (TBRI®) praktiķu apmācības programmu Teksasā. 2018. gada martā vēl 5 treneri apguva šo programmu Kārenas Pērvisas Bērnu attīstības Institūtā. Sadarbībā ar Kārenas Pērvisas institūtu, 2018. gada beigās šī apmācību programma tiks iztulkota latviešu valodā. Līdz ar to būs vieglāk šo programmu izplatīt Latvijā.

Labas ziņas! Dr. Pērvisas un Dr. Krosa sarakstītā grāmata Bērns jaunā ģimenē (The Connected Child) 2018. gada februārī tika izdota arī latviešu valodā. Ar šīs grāmatas, iztulkotās programmas un treneru palīdzību mēs varam apmācīt ikvienu, kurš vairāk vēlas uzzināt par šo programmu Latvijā.

Sertificētie treneri Latvijā

Mēs ļoti vēlamies, lai šīs apmācības būtu pieejamas ikvienam, tāpēc 2018. gada septembrī plānojam apmācības, kas sagatvotu trenerus, kuri spētu pastāvīgi mācīt TIABI I daļu. 

Pašlaik Latvijā sertificēto treneru saraksts:

  • Jaycee Jensen
  • Dace Rence
  • Ļuba Vasečko
  • Kaspars Prūsis
  • Vēsma Sandberga
  • Sandra Baltruka
  • Tabita Ašnevica
  • Kodi Stephens

Viens no šo programmu principiem – mēs varam palīdzēt bērniem, rūpējoties par viņu aprūpētājiem. Šīs programmas treneri Latvijā ir praktiķi – audžuvecāki, adoptētāji, nevalstisko organizāciju pārstāvji, kā arī brīvprātīgie, kuri darbojas bērnu namos.

Kad visi cilvēki, kuri rūpējas par bērnu, apzinās traumas nodarīto postu un apvieno spēkus, lai palīdzētu, notiek reālas pārmaiņas.

Ja vēlaties kļūt par apmācības treneri vai arī vēlaties, lai noorganizējam apmācības jūsu iestādē vai reģionā, tad droši sazinieties ar mums, rakstot palidzibareniem[at]gmail.com vai zvanot 29130210.